Gry

Czym są gry MMO?

Wielu graczy spotkało się z pojęciem gier MMO. Może ono sprawić kilka problemów, w szczególności dlatego, że pochodzi z języka angielskiego. Nie jest także znane początkującym. Niniejszy poradnik ma na celu wyjaśnienie, co oznacza skrót MMO.

 

Określenie MMO w grach co znaczy? Skrót MMO można rozwinąć jako: Massively Multiplayer Online. W wolnym tłumaczeniu oznacza ono grę, która odbywa się w czasie rzeczywistym, i rozgrywana jest ona przez kilku, bądź wielu użytkowników. Świat gier wytworzył jednak bardzo wiele różnych rodzajów gier MMO. Różnią się one charakterem rozgrywki, koniecznością (bądź też nie) instalacji, a także odpłatnością.

Co jednak łączy gry MMO? Po pierwsze, ściśle określona liczba zawodników (graczy). Łączą się oni ze sobą za pośrednictwem internetu i najczęściej także poprzez tzw. klienta gry (choć nie zawsze). Tematyka rozgrywki, ze względu na mnogość tego typu produkcji może być rozmaita.

 

Chcąc bardziej zrozumieć, co oznacza skrót MMO trzeba zaznaczyć, że gra może się odbywać zarówno za pośrednictwem przeglądarki internetowej, jak i może być połączona z koniecznością śćiągnięcia odpowiedniego oprogramowania.

 

Gry przeglądarkowe są na ogół najprostszym rozwiązaniem, niewymagającym instalacji. Nie są to zwykle produkcje, w których nacisk się kładzie na fabułę. Skoncentrowane są raczej na rozbudowie obiektów, czy miast. Nie jest tak jednak zawsze. Mało kto wie, że szachy online również są grą przglądarkową typu MMO!

 

Kolejnym rodzajem gier MMO są produkcje MMORPG. (Role-Playing-Game). Wiążą się one najczęściej już z koniecznością instalacji odpowiedniego oprogramowania, a także opłacenia bądź abonamentu, bądź jednorazowej kwoty za grę. Ich cechą charakterystyczną jest przyłożenie większej wagi do fabuły. Najczęściej kreujemy bohatera i podczas gry rozwijamy jego umiejętności.

 

W świecie gier MMO popularność zdobyły e-sporty. Jest to już gra na profesjonalnym poziomie, zrzeszająca osoby zawodowo zajmujące się rywalizacją w sieci. Chcąc jednak zrozumieć, co oznacza skrót MMO nie można pominąć tego elementu, który coraz częściej podbija świat graczy i wzbudza ogromne emocje.

 

Na marginesie jedynie dodać można, że produkcje MMO podbijają także świat gier mobilnych. Obecnie wiele z nich można ściągnąć na swój smartfon za darmo, choć zdarzają się oczywiście płatne wersje.