Decydując się na karierę wideo bloggera prędzej czy później będziemy musieli poważnie zastanowić się nad zakupem porządnego mikrofonu, który zagwarantuje odpowiedni poziom głośności i odseparuje szum tła od głosu nagrywanej osoby. Ze względu na cenę, najczęściej spotykane mikrofony do komputera to tak zwane mikrofony dynamiczne.
Zasady działania mikrofonów dynamicznych
Działają one dzięki drgającej membranie, której ruch powodowany jest falą akustyczną rozchodzącą się w danym ośrodku, a upraszczając na nasze potrzeby – w powietrzu. Oznacza to, że zasada działania jest dokładną odwrotnością tego, w jaki sposób działają głośniki powodujące drgania, które w efekcie docierają do naszych uszu jako dźwięk. W mikrofonach dynamicznych membrana połączona jest z cewką, która znajduje się w polu magnetycznym. Jej drgania powodują zmianę napięcia, które odczytywane przez komputer jest odebrane i interpretowane jako sygnał dźwiękowy. Mikrofony dynamiczne lepiej znoszą głośne dźwięki, są również bardziej odporne na sprzężenia, szumy oraz wilgoć.
Mikrofony pojemnościowe
Drugą grupę stanowią mikrofony do komputera pojemnościowe, których zasada działania jest zupełnie inna. Znajdują się w nich dwie elektrody, z których jedna jest nieruchoma, a druga będąca membraną drga pod wpływem fali akustycznej. Tutaj różnica w odległości między elektrodami powoduje zmiany w pojemności kondensatora, a te z kolei interpretowane są jako dźwięk. Co oczywiste, powoduje to znaczne skomplikowanie układu i wymaga znacznie bardziej precyzyjnych przetworników do przetwarzania całej ścieżki, jednak odwdzięcza się lepszą jakością dźwięku i większą możliwością jego obróbki. W rezultacie tego typu urządzenia są chętnie wykorzystywane w studiach nagraniowych i przez profesjonalnych blogerów oraz inne osobistości zarabiające na serwisach społecznościowych, w których występ przed kamerą jest okraszony równie istotnym dźwiękiem.
Oczywiście istnieją także inne mikrofony do komputera, na przykład laserowe i wstęgowe, jednak są to zaawansowane urządzenia służące najczęściej celom naukowym, dlatego ich zakup do tak pospolitych zadań jak nagrywanie głosu jest nieuzasadniony ekonomicznie.