tablet graficzny

Tablety graficzne – rodzaje i zalety

Tablet graficzny to urządzenie, które znacząco poprawia komfort pracy na komputerze i stanowi nieodzowną pomoc dla każdego grafika komputerowego. Takie urządzenie może być również wykorzystane w pracy inżyniera, architekta, animatora, a nawet wykładowcy akademickiego. Jakie wyróżniamy rodzaje tabletów graficznych i dlaczego warto zdecydować się na zakup jednego z nich?

Rodzaje tabletów graficznych

tablet graficzny
  • Klasyczne podkładki

Najpopularniejszym i najszerzej kojarzonym typem tabletu graficznego jest zwykła podkładka (przestrzeń robocza), po której można rysować dołączonym do niej przez producenta rysikiem. Tablet graficzny tego typu można podłączyć do komputera za pomocą kabla. Efekty uzyskane w wyniku przesuwania rysika po powierzchni podkładki są natychmiast widoczne na ekranie komputera. 

  • Tablety graficzne z wyświetlaczem LCD

Ten typ tabletu graficznego jest już bardziej zaawansowany. Jest to w swej istocie połączenie wyżej opisanego tabletu (podkładki) i monitora dotykowego. W przeciwieństwie do klasycznego urządzenia, tablet graficzny z ekranem nie musi być podłączany do żadnego dodatkowego monitora, gdyż wszystkie efekty pracy są widoczne na wbudowanym w sprzęt wyświetlaczu.

Zalety takich urządzeń

Tablety graficzne posiadają wiele zalet, które zostaną docenione zarówno przez profesjonalnego grafika, jak i przez zwykłego użytkownika, który chce zwiększyć wygodę pracy na komputerze. Największą zaletą takich urządzeń jest bezpośrednie przełożenie ruchów ręki na przemieszczanie się kursora po ekranie monitora. Kolejnym atutem jest prostota obsługi – mogą one więc być używane zarówno przez profesjonalistów, jak i kompletnych laików. Na rynku znajdują się tablety o najróżniejszych rozmiarach i rozdzielczościach – każdy więc znajdzie model zgodny ze swoimi potrzebami i preferencjami.