Częstotliwość odświeżania Twojego monitora – czy wiesz co to takiego?

Czym kierujesz się podczas wyboru nowego monitora do Twojego komputera? Jakie parametry bierzesz pod uwagę porównując ze sobą kolejne modele? Wiesz co to jest częstotliwość odświeżania Twojego ekranu?

Częstotliwość odświeżania ekranu

Najprostsza, książkowa definicja częstotliwości odświeżania (http://www.eizo.pl/faq/czy-wartosc-czestotliwosc-odswiezania-dotyczy-monitorow-lcd/ – możesz zapoznać się z nią także w tym miejscu) mówi, iż jest to pobudzanie pikseli ekranu do świecenia. Z uwagi na fakt, iż gasną one po upływie milisekundy należy je aktywować za pomocą impulsu elektrycznego. Najmniejszą częstotliwością zalecaną przez międzynarodową Organizację VESA są 72 Hz.

Jaką częstotliwość odświeżania ma Twój PC?

Obecnie na rynku spotkać można matryce zarówno 50-60 Hz jak i 100-120 Hz. Dla ludzkiego oka najbardziej komfortowa będzie ta o wyższej wartości z uwagi na fakt, iż przy niższych wartościach wzrok bardzo szybko się męczy, a długotrwałe oglądanie filmów czy spędzanie czasu przy monitorze może w konsekwencji doprowadzić do uporczywych bólów głowy oraz bardzo złego samopoczucia. Komputery powinny charakteryzować się jeszcze wyższą częstotliwością z uwagi na fakt, iż w obliczu współczesnych technologii obrazowania zmuszają one ludzkie oko do wytworzenia w mózgu płynnego, trójwymiarowego obrazu. Aby człowiek mógł bez przeszkód uwierzyć w tą iluzję, potrzebuje monitora o minimalnej częstotliwości odświeżania równej 400 Hz.

Dodaj komentarz