Decydując się na prowadzenie działalności związanej ze sprzedażą, należy mieć na uwadze, że po wejściu na rynek międzynarodowy, konieczne jest stosowanie się do określonych przepisów. Sprzedaż zagraniczna jest bowiem obwarowana konkretnymi normami i przepisami, których należy przestrzegać.
Sprzedawanie na terenie UE
Prowadząc sklep zagraniczny (o czym więcej tutaj), warto sprawdzić ustawę o VAT, która bardzo dokładnie precyzuje, które podmioty zajmujące się sprzedażą do UE są zobligowane do zarejestrowania się jako czynni podatnicy VAT-UE. Warto dokładnie przeczytać wspomnianą ustawę, ponieważ inne zasady obowiązują podatników czynnych, a inne zwolnionych podatników VAT. Sprzedaż zagraniczna na terenie krajów Unii Europejskiej, nie musi być trudna. Osoby, mające obowiązek rejestracji do VAT-UE, to m.in. czynni podatnicy VAT, którzy:
- nabywają usługi, których miejscem świadczenia jest kraj nabywcy,
- dokonują wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT),
- dokonują wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT)
Sprzedaż przez Internet
Sklepy internetowe cieszą się obecnie dużą popularnością. Sklep internetowy zagraniczny może być dobrym źródłem dochodu. Chcąc zająć się sprzedażą zagraniczną w wersji online, dobrze jest zacząć od zastanowienia się nad logistyką oraz płatnościami. Kolejną kwestią powinna być analiza rynku, żeby mieć pewność, gdzie warto rozwinąć swoją działalność. Oczywiście, działając w branży e-commerce nie należy zapominać o konieczności prowadzenia biznesu zgodnie z aktualnymi przepisami.