Na co zwrócić uwagę przy kupnie monitora?

Stale rosnący rynek usług komputerowych proponuje swoim klientom ciągle nowe, coraz bardziej zaawansowane rozwiązania, w których można się jednak nieco pogubić, jeśli nie jesteśmy stale na czasie z nowymi wynalazkami i technologiami. Problem dla zwykłych użytkowników może stanowić już zakup monitora. Jak go więc wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Przekątna i rozdzielczość

Warto zastanowić się nad przekątną oraz rozdzielczością ekranu. Standardowo do pracy biurowej czy domowej, jeśli nie zależy nam na zaawansowanej grafice czy oglądaniu filmów na dużym ekranie, wystarczają monitory o przekątnej 22 cale. Do bardziej komfortowej pracy zalecane są monitory o większej przekątnej.

Rodzaj matrycy

Nie bez znaczenia jest także rodzaj matrycy, jaki wybierzemy. Dawniej mieliśmy tylko jeden wybór. Dziś możemy wybierać między matrycami TN, VA oraz IPS. Najbardziej popularnym typem jest matryca TN, która charakteryzuje się dość niskim czasem reakcji matrycy oraz jest stosunkowo tania. Dwa pozostałe typy są polecane szczególnie dla grafików, gdyż odznaczają się świetną reprodukcją kolorów.

Czas reakcji matrycy

Ten parametr podawany jest w milisekundach. Im ma on niższą wartość, tym lepiej. Obecnie najlepsze na rynku monitory charakteryzują się czasem reakcji o wartości 1-5 ms. Takie monitory nadają się nawet do dynamicznych gier, w których liczy się szybkość.

Dodaj komentarz