Komputery stacjonarne są to komputery, które ze względu na rozmiary są na stałe umiejscowione przy biurkach. Laptopy natomiast to urządzenia, które mają charakter dość osobisty.
Komputer stacjonarny
Komputery stacjonarne zbudowane są przeważnie z trzech głównych elementów. Pierwszy to jednostka systemowa, czyli wieża ze wszystkimi elementami wewnątrz obudowy. Podstawowymi jednostkami są zasilacz, główna płyta, dysk twardy, procesor, pamięć RAM, karta graficzna.
Drugim elementem są urządzenia wejścia. Używa się ich do wysyłania instrukcji do komputera. W czasie kiedy urządzenie odbiera polecenie czy sygnał ze źródeł zewnętrznych, mówi się, że są to dane wejściowe. Do ich odbioru służy myszka, klawiatura, ekran dotykowy, mikrofon, kamerka internetowa oraz touchpad. Trzecim elementem są urządzenia wyjścia, które odbierają sygnał wysyłany z komputera, przetwarzając go na potrzeby własne.
Komputery stacjonarne używane kiedyś tylko w domu, miały przeważnie mniejsza moc obliczeniowa niż te wykorzystywane w biurach, natomiast były bardziej rozwinięte multimedialnie.
W nowoczesnych komputerach PC multimedialność jest już standardem. Domowe, używane przeważnie do gier komputerowych, wymagają silnych maszyn, natomiast do prac biurowych wystarczą urządzenia z tańszym, podstawowym oprogramowaniem.
Laptopy
Obecnie laptopy stały się powszechne do tego stopnia, że komputery stacjonarne są rzadkością. Służbowe komputery zamieniono na mobilne notebooki, tak aby można było pracować na nich również w domu.
Laptopy są to najczęściej niewielkie, poręczne urządzenia, które łączą w sobie funkcję notebooka i tabletu.
Można je podzielić na laptopy konwerterowalne, które mają dotykowy odchylany ekran. Można go wykorzystać podczas pracy przy biurku, czy
podczas prezentacji odchylając ekran do tyłu, można również odpiąć od niego klawiaturę
Drugi rodzaj to laptopy hybrydowe, które mają odpinaną klawiaturę. Dzięki takiemu rozwiązaniu może on szybko zamienić się w tablet, który sprawdza się w różnych branżach i sytuacjach.