W przypadku pracy zdalnej oraz podczas korzystania z Internetu szybka i niezawodna sieć jest niezbędna, a to właśnie router jest jej centralnym punktem. To on umożliwia komunikację sieci zewnętrznej z siecią domową, a także z podłączonymi do niej urządzeniami. Należy mieć na uwadze, by przed podjęciem decyzji o zakupie dobrze przemyśleć wybór routera Wi-Fi, żeby spełnił on swoje zdanie jak najlepiej w zależności od potrzeb użytkownika.
Jakie są rodzaje routerów?
Podział routera opiera się na typie oraz sposobie dostarczania sieci zewnętrznej do urządzeń, dlatego najprościej można je podzielić na:
Router – rodzaje przewodowe i bezprzewodowe
Routery przewodowe łączą się z siecią za pomocą kabla i oferują stabilność sieci. Taki typ jest wymagany szczególnie w przypadku Internetu dostarczanego przez sieć osiedlową lub operatora telefonicznego. Wśród nich wyróżnia się m.in.:
- router DSL/ADSL (z wejściem na kabel telefoniczny) – najpopularniejsze i najpowszechniejsze urządzenie, którego dostawcą może być choćby operator Orange. Wymagane jest posiadanie telefonu domowego, który często można otrzymać w ramach umowy z danym operatorem.
- router XDSL – służy on do łączenia z siecią kablową, więc nadaje się idealnie do Internetu dostarczanego z kablówką, np. UPC czy Netia.
- router światłowodowy – gwarantuje najszybszą prędkość, niezawodność i wydajność sieci, a z tego względu stale zyskuje popularność wśród użytkowników.
Routery bezprzewodowe wykorzystuje się, gdy Internet dostarczany jest przez operatora komórkowego. Gwarantują one mobilność i niewielkie rozmiary, więc umożliwiają przeniesienie urządzenia w dowolne miejsce, które zapewnia lepszy sygnał. Mogą to być m.in.:
- router 3G/4G – w zależności od konkretnego łącza można zdecydować się na modele stacjonarne lub mobilne, które posiadają specjalnie wbudowany akumulator. Zaletą jest możliwość umieszczenia routera w dowolnym miejscu w domu, mając gwarancję stabilnego połączenia oraz opcji podłączenia wielu urządzeń.
- router wielofunkcyjny – pozwala na podpięcie Internetu kablowego, światłowodu, sieci od operatora komórkowego, a także radio. Jest to idealny rodzaj dla osób podróżujących, którzy pragną w podróży skorzystać z Internetu.
Czym kierować się przy wyborze routera Wi-Fi?
Następnym krokiem po podjęciu decyzji co do rodzaju routera jest zwrócenie uwagi na konkretne cechy urządzenia, które zagwarantują wydajne działanie sieci oraz zwiększą komfort użytkowania, a są to:
- prędkość – jeśli przepustowość sieci będzie niższa niż oferowana przez danego operatora, sprzęt ograniczy możliwości korzystania z Internetu, tak samo jeśli przepustowość będzie większa, a operator mimo wszystko dostarcza sieć o niewielkiej prędkości, nawet najlepszy sprzęt nie pomoże tego poprawić. Warto pamiętać by router wifi był idealnie dostosowany do szybkości sieci.
- zasięg – urządzenie powinno być umieszczone w miejscu, gdzie będzie mogło swobodnie dostarczać sygnał. Sieć może napotkać na drodze przeszkody w postaci ścian lub innych sprzętów, dlatego podstawą jest zwrócenie uwagi na jakość anteny routera, a żeby to określić powinno się ocenić parametr dBI – im wyższy, tym silniejszy sygnał.
- częstotliwość – działają one na dwóch częstotliwościach: 2,4 GHz i 5 GHz. Pierwszy z nich zapewnia większy zasięg, ale za to działa wolniej, natomiast drugi odpowiada za szybszy transfer, lecz w zamian za to posiada słabszy zasięg. Jeśli trudno zdecydować się na konkretną opcję, warto zaopatrzyć się w router posiadający obie częstotliwości, co rozwiąże dylemat.
- bezpieczeństwo – do najpopularniejszych możliwości ochrony sieci należą WPA2-PSK, zapora firewall oraz filtr MAC. Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w router posiadający jedno z podanych zabezpieczeń, by sieć domowa była jak najlepiej chroniona.
Po zapoznaniu się z najważniejszymi informacjami na temat routerów, można ze spokojem podjąć decyzję o jego wyborze według własnych preferencji i potrzeb. Odpowiednie dobranie urządzenia i jego parametrów zapewni stabilne łącze i pozwoli cieszyć się wydajną i niezawodną siecią.