klawiatura natec

Klawiatury z gładzikiem

Istnieją dwa tradycyjne urządzenia służące do obsługi komputera za pomocą rąk – są to oczywiście klawiatura i myszka, które wydają się nieodzowną częścią każdego urządzenia do pracy. W przypadku telefonów i tabletów zostały one zastąpione ekranami dotykowymi, jednak niezastąpiona prędkość, wygoda i wydajność pracy z klasycznymi urządzeniami wejścia sprawia, że ciężko wyobrazić sobie sprawną obsługę komputera bez myszki i klawiatury.

Krótka historia

Jednym z nowych trendów, który swój początek miał wraz z narodzinami laptopów, stały się klawiatury ze zintegrowanym gładzikiem, zwanym też touchpadem lub płytką dotykową. Okazało się, że wielu użytkowników laptopów jest tak przyzwyczajonych do gładzików i tak sprawnie operuje za ich pomocą kursorem, że klasyczne myszki zaczęły tracić na znaczeniu. Firma Apple jako pierwsza zaczęła sprzedawać swoje gładziki jako osobne urządzenie wpinane do portu USB, które wielu użytkownikom zastąpiło myszkę po prawej stronie klawiatury. Z czasem coraz więcej producentów zaczęło touchpady integrować razem z klawiaturami, co otworzyło szereg nowych możliwości, szczególnie w przypadku urządzeń mobilnych.

Funkcjonalność

Dla użytkowników komputerów stacjonarnych klawiatury z wbudowanym touchpadem pozwalają zastąpić dwa urządzenia jednym, a także pozbyć się uciążliwych kabli, gdyż zdecydowana większość modeli na rynku jest bezprzewodowa. Dodatkowo coraz więcej płytek dotykowych obsługuje wygodne gesty, co oznacza bardzo intuicyjne, a co najważniejsze szybkie powiększanie i pomniejszanie, przewijanie, obracanie elementów, ale także przełączanie między aplikacjami czy przestrzeniami roboczymi.

Inne zalety

Klawiatury z gładzikiem to także doskonałe rozwiązanie do prowadzenia prezentacji, gdyż za pomocą jednego niewielkiego urządzenia można wyświetlać slajdy z pełną obsługą kursora. Coraz więcej urządzeń mobilnych, takich jak tablety czy inteligentne telewizory również wspiera bezprzewodowe klawiatury, dzięki czemu ich obsługa znakomicie przyspiesza. Mozolne poruszanie się strzałkami na pilocie potrafi zniechęcić do obejrzenia jakiegokolwiek materiału na platformie strumieniowania, natomiast za pomocą klawiatury i kursora bardzo szybko i wygodnie wybierzemy interesujący nas materiał lub po prostu wpiszemy jego nazwę.