Zakup dobrego monitora do gier jest dużym wyzwaniem zwłaszcza dla tych osób, które nie mają zielonego pojęcia o sprzęcie IT. Aby wybrać solidny monitor należy zwrócić szczególną uwagę na wiele parametrów.
Jakość matrycy ma znaczenie
W dzisiejszych czasach producenci korzystają z wielu różnych matryc, dlatego też inwestując w nowy monitor warto zwrócić uwagę właśnie na jakość matrycy, która ma olbrzymie znaczenie. Obecnie najczęściej można spotkać matryce TN, które charakteryzują się bardzo niskim czasem reakcji. Parametr ten ma olbrzymie znaczenie przede wszystkim dla miłośników FPS-ów. Matryce TN mogą pochwalić się także doskonałym odwzorowaniem kolorów i szerokim kątem widzenia. Nie można zapominać również i o tym, że są o wiele tańsze od monitorów IPS.
Monitory IPS wyświetlają obraz doskonałej jakości i mogą pochwalić się wręcz idealnym odwzorowaniem kolorów. Monitory IPS wyróżniają się również szerokim kątek widzenia. Jedyną wadą jest bardzo niski czas reakcji. Tylko najdroższe modele mogą dorównać powyżej opisanym matrycom TN.
Czas reakcji
Jak wspomniano powyżej każdy szanujący się gracz powinien zwrócić szczególną uwagę na czas reakcji, który zależy głównie od rodzaju matrycy. W dzisiejszych czasach bardzo wielu producentów tworzy specjalne monitory dla graczy, które mogą pochwalić się optymalizowanym czasem reakcji. Monitory tego typu doskonale sprawdzą się także do zwykłej pracy biurowej.
Odświeżanie
Większość nowoczesnych monitorów dla graczy może pochwalić się odświeżaniem obrazu na poziomie 120 Hz. Jest to bardzo dobry wynik, który pozwala uzyskać płynny obraz. W najlepszych monitorach obraz może być wyświetlany nawet z szybkością około 120 klatek na sekundę. Pamiętać należy jednak o tym, że w przypadku gier 3D ilość ta może spaść nawet do 60 klatek na sekundę. Dobry monitor dla graczy powinien charakteryzować się również wysoką jasnością i bardzo wysokim kontrastem. Warto zwrócić uwagę także na to, aby monitor miał odpowiednią przekątną i rozdzielczość, która zapewni komfort grania na najwyższym poziomie.