Składanie wykwalifikowanego elektronicznego podpisu jest najprostsze, przy zastosowaniu kryptograficznej karty. Co ważne tego rodzaju rozwiązanie jest niezwykle bezpieczne.
Karta kryptograficzna, przeznaczona do powszechnego użytkowania występuje w dwóch formatach. Pierwszy format to karta SIM, niewielka idealnie sprawdzająca się w czytnikach miniUSB. Drugi format to karta o znacznie większych rozmiarach, przeznaczona przede wszystkim do czytnika z kablem lub wbudowanego czytnika kart w komputerze.
Każda karta kryptograficzna dodatkowo podzielona została także na pewne obszary, zawierające niezbędne elementy do tego, by karta kryptograficzna mogła funkcjonować zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Ważnym obszarem karty jest miejsce, w którym znajduje się para kluczy i certyfikat kwalifikowany. Oznacza to, że karta jest całkowicie oryginalna i bezpieczna w stosowaniu. Każda kryptograficzna karta musi zawierać również obszar, na którym zapisywane będą wyłącznie te informacje, które nie są w sposób bezpośredni powiązane z podpisem kwalifikowanym. Chodzi tu przede wszystkim o zapisywanie informacji:
-dotyczących certyfikatów pozwalających na realizację z użyciem kary różnorodnych funkcji, pozwalających między innymi na bezpieczne połączenie pomiędzy kartą a serwerem,
-dzięki którym mogą zostać podpisane wszystkie wiadomości pocztowe,
-stanowiących identyfikator przy bezpiecznym logowaniu do wybranej domeny Windows.