Pojemniki po zużytych tonerach i tuszach

Pojemniki po zużytych tonerach i tuszach stanowią obecnie dość istotny problem w kontekście utylizacji. Żeby wiedzieć, z czym mamy do czynienia, warto byłoby się zapoznać z definicjami tychże pojęć.

Czym jest tusz i toner?

Tusz i toner – jedno i drugie jest tak naprawdę odzwierciedleniem metody druku. Jednak stanowią one dwie całkiem różne technologicznie metody druku.
Zgodnie z definicją, jaką podaje Encyklopedia PWN toner to: „często stosowana nazwa proszku (składającego się z mieszaniny cząstek żywicy termotopliwej, np. polistyrenowej lub poliakrylowej, oraz pigmentu), służącego w elektrofotografii do wywoływania kopiowanego obrazu”. Natomiast tusz to jest szybkoschnąca, czarna lub kolorowa farba wodna pigmentowa, która po wyschnięciu odznacza się nasyconą barwą i połyskiem, zazwyczaj nie jest rozpuszczalna w wodzie, co odróżnia ją od atramentu.

Krótko mówiąc toner jest barwiącym proszkiem (jest używany w drukarkach laserowych i kserografach. Tusz z kolei jest stosowaną w atramentowych drukarkach pigmentową, szybkoschnącą farbą wodną.

Skup tonerów i tuszy

Istotne jest, że i tusz i toner są dla na niezbędne w procesie drukowania. I jak wiadomo nie są wieczne – mają określone pojemności, które wystarczają na wydruk określonej ilości stron, a potem najzwyczajniej w świecie się kończą. Niestety pojemniki po tonerach i tuszach stanowią odpad, który zalicza się raczej do odpadów toksycznych dla naszego środowiska. Dlatego nie można ich wyrzucać ot tak, do kosza. Trzeba pamiętać, aby pojemniki pozostałe po całkowitym zużyciu proszku znajdującego się w tonerze czy też farby z kartridża odpowiednio zutylizować.

Możesz oddać pusty toner/kartridż sprzedawcy w momencie kupowania u niego nowego zestawu. Należy pamiętać, że sprzedawca pod żadnym pozorem nie może za to pobierać opłat – to jest jego obowiązek.

Już od jakiegoś czasu na rynku jest firma prowadząca skup tonerów. Możesz więc zużyte pojemniki zanieść do takiego punktu skupu, gdzie otrzymasz za to zapłatę. Nie będzie to wielka kwota, raczej symboliczna więc nie licz, że można się na tym wzbogacić, ale warto rozważyć taką możliwość.