Telewizor LED? A może coś innego? Co wybrać?

Rynek obecnie proponuje nam dwa rodzaje telewizorów – LED i LCD. Jednak na pierwszy rzut oka ciężko rozróżnić, który model jest lepszy. W końcu wizualnie nie różnią się za dużo. Znacznie utrudnia to wybór, a bez dokładnego przeanalizowania specyfikacji, często nie jesteśmy w stanie znaleźć żadnej różnicy. Czy w ogóle taka istnieje? Poza jedną literką w nazwie i zwykle różnicy w cenie.

Różnica między LED i LCD

Otóż różnica jest w tym, co w telewizorach jest najważniejsze, czyli w ekranach. Telewizory LCD są podświetlane, można by rzec, zwykłymi żaróweczkami, telewizory LED są podświetlane, jak sama nazwa wskazuje, żarówkami LED. Co za tym idzie? W tym drugim modelu, żarówek znajduje się o wiele więcej niż w LCD, a co więcej, LED potrzebuje dużo mniej prądu. Czyli zaoszczędzimy trochę na prądzie. Poza tym telewizory LCD nie zapewniają nam idealnej czerni, co przeszkadza podczas oglądania filmów w ciemnych pomieszczeniach. LED nie ma już z tym problemu, a poza czernią, zapewniają nam również większą gamę kolorystyczną.

Czy warto?

Jeżeli mamy wystarczająco pieniędzy, aby zainwestować w telewizor LED, to oczywiście. Poza lepszymi kolorami są one dużo cieńsze, więc zabiorą nam mniej miejsca. Warto więc wydać trochę więcej, aby mieć po prostu lepszy, bardziej energooszczędny telewizor z lepszymi kolorami. I choć jakość obrazu jest podobna (zwykle Full HD), to argumenty za telewizorami LED przeważają.