Magnetyzm a karty magnetyczne

Magnetyzm został odkryty już bardzo dawno temu, ale obecnie jest wykorzystywany częściej niż kiedykolwiek. Oprócz oczywistych jego zastosowań takich jak wytwarzanie prądu elektrycznego, ludzkość znalazła dla niego również inne dziedziny. Elektronika wykorzystuje go do zapisu informacji, dlatego powszechnie wykorzystywany jest w twardych dyskach. Ale jest jeszcze jedno zastosowanie, które wykorzystuje magnetyczny zapis danych, a mało kto zdaje sobie z tego sprawę.

Karty z magnetycznym zapisem danych

Karty magnetyczne są przez nas bardzo powszechnie wykorzystywane. Normalnie mało kto się w ogóle nad tym zastanawia. Większość kart płatniczych nawet jeżeli posiada chip, to odczyt danych takich jak numer karty, odbywa się w sposób magnetyczny. Ale jest jeszcze inne zastosowanie.

Gdzie stosuje się magnetyczne karty?

Karty magnetyczne stosuje się bardzo powszechnie w zakładach pracy. Karty takie wykorzystywane są przede wszystkim do:

– ewidencji czasu pracy pracowników (pracownik może odbić się na bramkach wejściowych oraz wyjściowych swoją indywidualną kartą magnetyczną, dzięki czemu czas wejścia i wyjścia jest automatycznie zaczytywany do systemu. Zdecydowanie ułatwia to pracę działu kadr oraz naliczanie wypłat),

– określanie dostępu do poszczególnych pomieszczeń (jeżeli chcemy przyznać pracownikowi dostęp wystarczy wklepać do systemu numer jego karty, natomiast odpowiedni czynnik przy zamku magnetycznym na drzwiach, będzie zamek otwierał).

Dodaj komentarz