dysk 1 tb do laptopa

Jak podłączyć dyski do laptopów?

Wymiana dysku w komputerze nie jest szczególnie trudnym zadaniem wymagającym specjalistycznej wiedzy, dlatego dosyć popularnym rozwiązaniem jest dołożenie kolejnego nośnika do obudowy. W przypadku laptopów czynność tak może wymagać specjalnych narzędzi, a w przypadku niektórych urządzeń będzie całkowicie niemożliwa bez utraty gwarancji i ryzyka uszkodzenia.

Jak się zabrać do operacji?

Większość klasycznych laptopów posiada wydzieloną strefę, w której wystarczy odkręcić dwie lub cztery śrubki, aby dotrzymać dostęp do gniazda z możliwymi do wymiany peryferiami. Zwykle konieczne jest wyjęcie baterii, a następnie odwrócenie laptopa spodem do góry. Śrubki powinny być wyraźnie oznaczone strzałkami. Większość producentów stosuje klasyczne gwinty krzyżowe, jednak w przypadku niektórych urządzeń konieczne może być wykorzystanie standardu Torx lub innego, rzadziej spotykanego. Po odsunięciu pokrywy większość laptopów posiada swobodny dostęp do dysku twardego, pamięci RAM oraz karty sieciowej Wi-Fi. Dyski bywają zamontowane w dodatkowej kieszeni, która również może być zabezpieczona śrubkami. Je również należy odkręcić, a następnie w zależności od modelu przesunąć kieszeń lub wyciągnąć ją w swoją stronę. Tak uwolniona kieszeń może również trzymać sam dysk na dodatkowych śrubkach lub dedykowanych zatrzaskach. Cała operacja sprowadza się do wyciągnięcia z kieszeni starego dysku i włożenia na jego miejsce nowego.

Istotne kwestie przed podłączeniem

Przed operacją podłączenia dysku konieczne jest upewnienie się, że grubość nowego dysku jest identyczna jak w przypadku starego. Dyski do laptopów mogą mieć grubość od sześciu do dziewięciu milimetrów, a tym samym konieczne może okazać się zastosowanie specjalnego dystansu, jednak jest on często dołączany przez producenta do dysku wraz z opakowaniem. Aby zakończyć cały proces, należy dysk z powrotem przykręcić do kieszeni, następnie włożyć tak złożoną kieszeń na swoje miejsce i z należytą ostrożnością wsunąć do gniazda SATA. Na koniec należy zamknąć obudowę i wkręcić wszystkie śrubki z powrotem na swoje miejsca.