DVD – godny następca VHS

Płyty kompaktowe były prawdziwą rewolucją przed zaczęciem XXI wieku. Obok płyty winylowej uznawane za najlepszy nośnik dźwięku, czym może się poszczycić nawet dziś. Jednak forma wideo nie wyglądała obiecująco. VHS zaczynał drażnić wielu ludzi przez swoją zawodność oraz niską jakość. Był on również uciążliwy przez tendencję do psucia się. Pomyślano wtedy – co gdyby wideo było przenoszone również na płytach kompaktowych?

Już wcześniej myślano nad projektem tego typu – VCD wydawał się dokładnie tym, czego szukano, jednak w wielu krajach został on wyparty przez popularny VHS i Betamax. W 1995 postanowiono wdrożyć DVD – Digital Video Disc, który kilka lat po „premierze” stał się najbardziej rozpoznawalnym nośnikiem na świecie. Za odtwarzacz DVD najpewniej odpowiada Sony i Phillips (współpracowali oni razem również przy VCD), które wraz z pomocą od takich firm jak Toshiba, Time Warner, JVC, Mitsubishi czy Panasonic pozwolono oddać pełen potencjał tego nośnika.

 

Wkrótce czołowe firmy komputerowe zdecydowały, aby to właśnie ten nośnik stał się tym jedynym. Trzymają się tej obietnicy do dzisiaj – sami możemy zobaczyć, że w naszych komputerach widzimy odtwarzacze i nagrywarki DVD, a nie Blue-Ray, co w większym stopniu jest zależne od popularności danego nośnika przekazu. W Polsce premiera przyszła rzeczywiście opóźniona, jednak z biegiem czasu również i nasi rodacy odkryli, że postęp idzie do przodu, i VHS można wreszcie zażegnać.