Czujnik gazu – dlaczego go potrzebujemy?

Czujnik gazu powinien znaleźć się w każdym domu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że jesteśmy bezpieczni i nie grozi nam zatrucie gazem. Na czym polega działanie tego urządzenia?

Czujnik gazu – jak działa?

Detektor gazu jest urządzeniem, które służy nam do kontrolowania stężenia niebezpiecznych gazów w powietrzu w mieszkaniu. Przede wszystkim chodzi tutaj o gaz ziemny, tlenek węgla (czad) oraz gaz płynny (propan-butan). Taki czujnik ma za zadanie wykryć przekroczenie dozwolonego stężenia gazu w pomieszczeniu. Jeśli to stężenie zostanie przekroczone, czujnik zostanie uruchomiony, a więc usłyszymy alarm, który poinformuje nas o zagrożeniu. 

Gdzie podłączyć czujnik gazu?

Sporą zaletą tego rodzaju detektorów jest to, że mogą one współpracować z zaworem w instalacji gazowej. Dzięki temu, w momencie, kiedy stężenie szkodliwych substancji będzie zbyt wysokie, urządzenie automatycznie wyłączy dopływ gazu. Mamy wtedy do czynienia z zintegrowanym systemem gazowym. To najbezpieczniejsza opcja, która nie tylko pozwala na wykrycie wycieku gazu, ale też na natychmiastowe działanie. Dzięki temu będziemy mogli czuć się znacznie bezpieczniej, niż w przypadku, jakbyśmy takiego systemu nie mieli.


Czujnik gazu najlepiej jest podłączyć bezpośrednio do wentylatora, bo dzięki temu w przypadku wycieku gazu, szkodliwe substancje będą szybko odprowadzane z pomieszczenia. Sprawi to, że zwiększy się nasze bezpieczeństwo, a my będziemy mogli spać spokojnie. To bardzo istotne dla bezpieczeństwa całej rodziny mieszkającej w danym domu.